
IPSZ3A11
By ABB
SKU
ABBIPSZ3A11
Weight
1 kg
IPSZ3A11 is a Covered Foot Switch with grey base and half red ABS cover. The pedal movement is maintained and locked in activated (low) position and the switch is equipped with 1 Pg16 cable entry and 1 N.O + 1 N.C snap action (Za type) contacts.
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 140 mm |
| Produit Hauteur Net | 85 mm |
| Produit Longueur Net | 280 mm |
| Poids net | 0,95 kg |
Technique
| Action Type of the Contact Element (acc. to IEC 60947-5-1) | Snap action contacts |
| Actuation Torque | acc. to IEC 60947-5-1 Min. 0.25 N·m |
| Climatic Withstand | according to IEC 68-2-3 and salty mist according to IEC 68-2-11 |
| Courant thermique conventionnel à l’air libre (Ith) | acc. to IEC 60947-5-1, q = 40 °C 10 A |
| Connecting Capacity | Bar AWG 20 ... AWG 14 mm², Bar 0.5 ... 2.5 mm² |
| Contact Element Form (acc. to IEC 60947-5-1) | ZA |
| Connecting Terminals (delivered in open position) | M3.5 (+,-) screw Phillips head n░1 with captive cable gland |
| Indice de protection | acc. to IEC 60529 IP65 |
| Electrical Shock Protection acc. to IEC 536 | Double insulation - Class II |
| Flammability According to UL94 | V-0 |
| Durabilite mecanique | 30 million |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number and Type of Bottom Cable Glands | Pg 16 Cable Gland |
| Pilot Duty UL/CSA | A600, Q600 |
| Positive Opening Operation of NC Contact(s) | Oui |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | 6 kV |
| Courant assignée d’emploi AC-15 (Ie) | (400 V) NC 4, (24 V) 10 A, (130 V) 5.5 A |
| Fréquence assignée (f) | Supply Circuit 50 / 60 Hz |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC 60947-5-1 and VDE 0110 (Gr. C) 690 V, acc. to UL/CSA 600 V |
| Courant assignée d’emploi DC-13 (Ie) | (24 V) 6 A, (110 V) 0.6 / 66 A, (125 V) 0.55 A, (250 V) 0.4 A |
| Resistance Between Contacts | 25 E45 |
| Dispositif de protection contre les courts-circuits | gG Type Fuses 10 A |
| Terminal Marking | according to EN 50013 |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -10 ... +70 °C, Storage -30 ... +80 °C |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | Half-sine Pulse for 11 ms, No Change in Contact Position 50 m/s² |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 25g (10 to 500 Hz) no change in position of contacts greater than 100 µs |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU |
Pourquoi Proax pour ABB IPSZ3A11?
Proax est un distributeur autorisé de ABB IPSZ3A11 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Taille de l'emballage | 2 |
Meilleurs vendeursdans Capteurs, interrupteurs et serrures de sécurité
Eden is a non-contact safety sensor used as interlocking device for e.g. doors and safe position monitoring. Eva actuator for use with Adam DYN and Adam OSSD sensors. With Eva General Code, the pair forms a low level coded non-contact safety sensor. Four pieces of DA 2B spacer rings are included.Adam senses the presence of Eva without mechanical contact and therefore without any wear. The compact size of Eden and its 360°mounting possibility make it easy to use in most applications.Eden is UL approved for use in US and Canada.
Eden is a non-contact safety sensor used as interlocking device for e.g. doors and safe position monitoring. Adam safety sensor with DYNlink signal and information output. Used with an Eva actuator to form a non-contact safety sensor Eden. M12-5 male connector. Four pieces of DA 1B distance plates and four pieces of DA 2B distance rings are included.Adam senses the presence of Eva without mechanical contact and therefore without any wear. The compact size of Eden and its 360°mounting possibility make it easy to use in most applications.Eden is UL approved for use in US and Canada.
Eden is a non-contact safety sensor used as interlocking device for e.g. doors and safe position monitoring. Adam safety sensor with OSSD signals and information output. Used with an Eva actuator to form a non-contact safety sensor Eden. M12-5 male connector. Four pieces of DA 1B distance plates and four pieces of DA 2B distance rings are included.Adam senses the presence of Eva without mechanical contact and therefore without any wear. The compact size of Eden and its 360°mounting possibility make it easy to use in most applications.Eden is UL approved for use in US and Canada.
Magne 4 OSSD-Info is an electromagnetic lock providing safe interlocking thanks to an integrated ADAM OSSD-Info. Its M12-8 male connector facilitates connexion. A +24VDC voltage is used for the locking. The holding force is up to 1500N and the protection class IP67. A combined "Locked and Closed" information output is available. The Eva actuactor and the anchor plate must be ordered separately.Magne is an electromagnetic process lock intended for locking doors and hatches. It is usually used to prevent unwanted process interruptions, e.g. during a welding operation. With Adam and Eva, a PLe can be reached for the interlocking function.
Safety lock GKey with 4 positions for pilot devices, die-cast housing, escape release and manual unlock function. Can be mounted on hinged doors and on sliding doors, both on the left and on the right. Delivered with mechanical tongue actuator, RFID actuator, entry cover and screw bit.GKey is a robust safety lock with a die cast housing for hinged and sliding doors. GKey offers an interlocking function reaching up to PL e/SIL 3 with high level coding. Power is needed to unlock GKey which makes GKey a safety lock. GKey is fitted with a rear escape release button and manual unlocking (auxiliary release). GKey offers four positions for 22 mm pilot devices.
Eden is a non-contact safety sensor used as interlocking device for e.g. doors and safe position monitoring. Adam safety sensor with OSSD signals and information output. Used with an Eva actuator to form a non-contact safety sensor Eden. M12-8 male connector. Four pieces of DA 1B distance plates and four pieces of DA 2B distance rings are included.Adam senses the presence of Eva without mechanical contact and therefore without any wear. The compact size of Eden and its 360°mounting possibility make it easy to use in most applications.Eden is UL approved for use in US and Canada.
Front slide handle for GKey4. Can be mounted on hinged doors and on sliding doors, both on the left and on the right. Includes a mounting plate for GKey4.GKey is a robust safety lock with a die cast housing for hinged and sliding doors. GKey offers an interlocking function reaching up to PL e/SIL 3 with high level coding. Power is needed to unlock GKey which makes GKey a safety lock. GKey is fitted with a rear escape release button and manual unlocking (auxiliary release). GKey offers four positions for 22 mm pilot devices.
Safety magnetic switch complete with actuator, 2NC+1NO (guard closed and actuator present), stainless steel, LED, 250mm cable with M12-8 male connector.Sense7 is a coded magnetic non-contact switch for interlocking gates and hatches, or other moveable parts. Sense7 has a stainless steel housing that is designed for harsh environments and extreme temperatures. Sense7 offers an interlocking function reaching up to PL e/SIL3 with low level coding.
Safety magnetic switch complete with actuator, 2NC+1NO (guard closed and actuator present), stainless steel, LED, 10m cable (8 leads).Sense7 is a coded magnetic non-contact switch for interlocking gates and hatches, or other moveable parts. Sense7 has a stainless steel housing that is designed for harsh environments and extreme temperatures. Sense7 offers an interlocking function reaching up to PL e/SIL3 with low level coding.



















