
MKS2PINAC12
By Omron
SKU
OMRMKS2PINAC12
Exceptionally reliable general-purpose relay
The MK(S) series has proven to be exceptionally reliable since its introduction almost 50 years ago. In order to provide the same easy testing as our other relay families, the MK-S is equipped with a lockable test button offering the same function/operation as the MY(S) and G2R(S) families.
- 8-pin DPDT and 11-pin 3PDT contact types
- Switching current up to 10 A
- Lockable test button for easy testing
- Temperature rating from -40C up to 60C
- UL, CSA and TUV approval
Spécifications techniques
| Arrangement de contact | DPDT |
| Charge nominale Résistive | NO : 10 A @ 250 VAC, 10 A @ 30 VDC NC : 5 A @ 250 VAC, 5 A @ 30 VDC |
| Charge nominale Inductive | 7 A @ 250 VAC |
| Tension de commutation maximale | 250 VAC, 250 VDC |
| Courant de commutation maximal | 10 A |
| Puissance de commutation maximale Résistive | NO : 2 500 VA, 300 W NC : 1 250 VA, 150 W |
| Puissance de commutation maximale Inductive | 1 750 VA |
| Charge minimale | 10 mA @ 1 VDC |
| Tension de la bobine | 12 VAC |
| Tension d'alimentation | Environ 2,3 VA (60 Hz), 2,7 VA (50 Hz) |
| Terminal | Plug-in |
| Indicateur | LED, mécanique |
| Bouton de test | Type de levier de verrouillage |
| Température de fonctionnement | -25 à 60C |
| Conforme à la directive RoHS | Oui |
Pourquoi Proax pour Omron MKS2PINAC12?
Proax est le distributeur autorisé de Omron MKS2PINAC12. Nous sommes le plus grand distributeur d'Omron au Canada. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé



















