
CB5-01
By ABB
SKU
ABBCB501
MPN
1SBN010013R1001
Weight
0.016 kg
CB5-01 is an impulse contact blocks are designed for use in enclosures, in association with an adjustable mechanical pushbutton. CB5-01:
• includes a N.O. contact with a black actuator ("ON" function)
• is equipped with 2 connecting leads 0.5 mm² with end, approximately 18 cm long
• is clipped onto the front face of the contactors.
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 9,8 mm |
| Produit Longueur Net | 21,6 mm |
| Produit Hauteur Net | 36 mm |
| Poids net | 0,016 kg |
Technique
| Type de montage | Montage frontal |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 0 |
| Courant assignée d’emploi AC-15 (Ie) | (24 / 127 V) 6 A, (220 / 240 V) 3 A |
| Tension | Circuit auxiliaire 600 V |
| Normes et standards | UL 508, CSA 22.2 No. 14 |
| Adapté pour | AF09, AF09Z, AF12, AF12Z, AF16, AF16Z, AF26, AF26Z, AF30, AF30Z, AF38, AF38Z, AF40, AF52, AF65, AF80, AF96, AFC09, AFC12, AFC16, AFC26, AFC30, AFC38, AF45, AF50, AF63, AF75, A9, A12, A16, A26, A30, A40, A45, A50, A63, A75, A95, A110, AL9, AL9Z, AL12, AL12Z, AL16, AL16Z, AL26, AL30, AL40, AE45, AE50, AE63, AE75, TAL9, TAL12, TAL16, TAL26, TAL30, TAL40, TAE45, TAE50, TAE75, GA75, GAE75, UA16, UA26, UA30, UA50, UA63, UA75, UA95, UA110 |
| Type de borne | Bornes à vis |
Environnement
| Indice de protection | acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 Auxiliary Terminals IP40 |
| Informations RoHS | 2CMT2021-006277 |
| DEEE B2C / B2B | Business To Business |
Pourquoi Proax pour ABB CB5-01?
Proax est un distributeur autorisé de ABB CB5-01 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | CB501 |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
CB5 Impulse contact blocks are designed for use in enclosures, in association with an adjustable mechanical pushbutton. Two types are available:• CB5-10: N.O. contact with a black actuator ("ON" function)• CB5-01: N.C. contact with a light grey actuator ("OFF" function).These blocks are equipped with 2 connecting leads 0.5 mm² with end, approximately 18 cm long.Mounting: Clipped onto the front face of the contactors.



















