
AF1650-30-11-70
By ABB
SKU
ABBAF1650301170
MPN
1SFL677001R7011
Weight
33 kg
Cet article n’est pas admissible à la livraison gratuite en raison de sa taille.
The AF1650-30-11-70 is a 3 pole - 1000 V IEC or 1000 V UL contactor pre-mounted auxiliary contacts and and Main Circuit Bars, controlling motors up to 560 kW / 400 V AC (AC-3) or 900 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 1650 A (AC-1) or 1650 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 438 mm |
| Produit Longueur Net | 244 mm |
| Produit Hauteur Net | 392 mm |
| Poids net | 33 kg |
Technique
| Number of Main Contacts NO | 3 |
| Number of Main Contacts NC | 0 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Tension | Circuit principal 1000 V |
| Fréquence assignée (f) | Circuit principal 50 / 60 Hz |
| Courant thermique conventionnel à l’air libre (Ith) | acc. to IEC 60947-4-1, Open Contactors q = 40 °C 1650 A |
| Courant assignée d’emploi AC-1 (Ie) | (1000 V) 40 °C 1650 A, (1000 V) 55 °C 1450 A, (1000 V) 70 °C 1270 A, (690 V) 40 °C 1650 A, (690 V) 55 °C 1450 A, (690 V) 70 °C 1270 A |
| Courant assignée d’emploi AC-3 (Ie) | (415 V) 55 °C 1060 A, (440 V) 55 °C 1060 A, (500 V) 55 °C 970 A, (690 V) 55 °C 970 A, (1000 V) 55 °C 400 A, (380 / 400 V) 55 °C 1060 A, (220 / 230 / 240 V) 55 °C 1060 |
| Puissance assignée d’emploi AC-3 (Pe) | (415 V) 630 kW, (440 V) 710 kW, (500 V) 710 kW, (690 V) 1000 kW, (1000 V) 600 kW, (380 / 400 V) 560 kW, (220 / 230 / 240 V) 315 kW |
| Pouvoir assigné de fermeture AC-3 | 10 x Ie AC-3 |
| Courant assigné de courte durée admissible (Icw) | at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 10 s 10000 A, at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 15 min 2200 A, at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 1 min 5500 A, at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 1 s 12000 A, at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 30 s 7500 A |
| Maximum Breaking Capacity | cos phi=0.45 (cos phi=0.35 for Ie > 100 A) at 440 V 12000 A |
| Maximum Electrical Switching Frequency | (AC-1) 60 cycles per hour, (AC-2 / AC-4) 60 cycles per hour, (AC-3) 60 cycles per hour |
| Courant assignée d’emploi DC-1 (Ie) | (110 V) 1-Pole, 40 °C 1650 A, (110 V) 2 Poles in Series, 40 °C 1650 A, (220 V) 3 Poles in Series, 40 °C 1650 A, (600 V) 3 Poles in Series, 40 °C 1650 A, (850 V) 3 Poles in Series, 40 °C 1650 A |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 1000 V, acc. to UL/CSA 1000 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | Circuit principal 8 kV |
| Durabilite mecanique | 0.5 million |
| Maximum Mechanical Switching Frequency | 300 cycles per hour |
| Plage d'utilisation de la bobine selon | (acc. to IEC 60947-4-1) 0.85 x Uc Min. ... 1.1 x Uc Max. (at θ ≤ 70 °C) |
| Rated Control Circuit Voltage (Uc) | 50 Hz 100 ... 250 V, 60 Hz 100 ... 250 V, DC Operation 100 ... 250 V |
| Coil Consumption | Holding at Max. Rated Control Circuit Voltage 50 Hz 48 V·A, Holding at Max. Rated Control Circuit Voltage 60 Hz 48 V·A, Holding at Max. Rated Control Circuit Voltage DC 20.5 V·A, Pull-in at Max. Rated Control Circuit Voltage 50 Hz 2450 V·A, Pull-in at Max. Rated Control Circuit Voltage 60 Hz 2450 V·A, Pull-in at Max. Rated Control Circuit Voltage DC 2290 V·A |
| Durée de fonctionnement nominale | Entre la mise hors tension de la bobine et la fermeture du contact NC (normally closed) 35 ... 55 ms, Entre la mise hors tension de la bobine et l'ouverture du contact NO (normally open) 35 ... 55 ms, Entre la mise sous tension de la bobine et l'ouverture du contact NC 50 ... 80 ms, Entre la mise sous tension de la bobine et la fermeture du contact NO 50 ... 80 ms |
| Connecting Capacity Main Circuit | Bar 100 mm² |
| Connecting Capacity Auxiliary Circuit | Flexible with Ferrule 2x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 1x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible 2x0.75 ... 2.5 mm², Solid 2 x 1 ... 4 mm², Stranded 2 x 1 .... 4 mm² |
| Indice de protection | acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 Coil Terminals IP20, acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 Main Terminals IP00 |
| Type de borne | Main Circuit: Bars |
Technique UL/CSA
| NEMA Size | 8 |
| Horsepower Rating NEMA | (230 V AC) Three Phase 450 Hp, (460 V AC) Three Phase 900 Hp, (575 V AC) Three Phase 900 Hp |
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | Circuit principal 1000 V |
| General Use Rating UL/CSA | (1000 V AC) 1650 A, (600 V AC) 1650 A |
| Puissance nominale UL/CSA | (220 ... 240 V AC) Three Phase 450 hp, (440 ... 480 V AC) Three Phase 900 hp, (550 ... 600 V AC) Three Phase 1150 hp |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Close to Contactor Fitted with Thermal O/L Relay (0.85 ... 1.1 Uc) -25 ... 50 °C, Close to Contactor without Thermal O/L Relay (0.85 ... 1.1 Uc) -40 ... 70 °C, Close to Contactor for Storage -40 ... +70 °C |
| Altitude de fonctionnement maximale autorisée | Without Derating 3000 m |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
Pourquoi Proax pour ABB AF1650-30-11-70?
Proax est un distributeur autorisé de ABB AF1650-30-11-70 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | AF1650301170 |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé



















