
S202MT-K0.5
By ABB
SKU
ABBS202MTK0:5
MPN
2CDS272006R0157
Weight
0.25 kg
S200MT miniature circuit breakers are designed especially for traction and railway applications. Acc. NF F 16-101/102 the product range S200MT is classified with Exigence 3, enabling the use in all parts of the vehicle. They are current limiting and have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 10 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200MT comply with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 609 47-2. All system pro M compact accessories can be used.
Including the bottom-fitting auxiliary contact S2C-Hxx providing the possibility of 50% space saving and the creation of group signals.
Spécifications techniques
Technique
| Normes et standards | IEC/EN 60947-2 |
| Tripping Characteristic | K |
| Tension | acc. to IEC 60898-1 400 V AC, acc. to IEC 60947-2 400 V AC |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 440 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | 4 kV, at 2000 m 5 kV, at Sea Level 6.2 kV |
| Type de tension | AC |
| Courant nominal (IN) | 0.5 A |
| Rated Short-Circuit Capacity | (230 V AC) 10 kA, (400 V AC) 10 kA |
| Pouvoir assigné de coupure ultime en court-circuit (Icu) | (230 V AC) 15 kA, (400 V AC) 15 kA |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (230 V) 15 kA, (400 V) 15 kA |
| Pourvoir assigné de coupure de service en court-circuit (Ics) | (230 V AC) 10 kA, (400 V AC) 11.3 kA |
| Fréquence assignée (f) | 50 / 60 Hz |
| Power Loss | 3.2 W, at Rated Operating Conditions per Pole 1.6 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Classe de limitation d'énergie | 3 |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Nombre de pôles | 2 |
| Number of Protected Poles | 2 |
| Catégorie de surtension | III |
| Couple de serrage | 2.8 N·m |
| Screw Terminal Type | Failsafe Bi-directional Cylinder-lift Terminal |
| Actuator Marking | I / O |
| Actuator Material | Insulation Group II, Black, Sealable |
| Qualité du matériau | Insulation Group I, RAL 7035 |
| Options Provided | Suitable for traction application |
| Montage sur rail DIN | TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715, TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Type d'encastrement | tous |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Accessories Available | Oui |
| Connecting Capacity | Busbar 10 / 10 mm², Flexible with Ferrule 0.75 ... 16 mm², Flexible 0.75 ... 16 mm², Rigid 0.75 ... 25 mm², Stranded 0.75 ... 25 mm² |
| Installation Size | acc. to DIN 43880 1 |
| Type de borne | Bornes à vis |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +55 °C, Storage -40 ... +70 °C |
| Indice de protection | IP20, Enclosure with Cover IP40 |
| Degré de pollution | 3 |
| Environmental Conditions | 28 cycles, with 55 °C / 90-96 %, and 25 °C / 95-100 % |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 5g, 20 cycles at 5 ... 150 ... 5 Hz with load 0.8 In |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | 30g 3 shocks 11 ms |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| REACH Declaration | 9AKK107492A1906 |
Dimensions
| Width in Number of Modular Spacings | 2 |
| Produit Largeur Net | 35 mm |
| Produit Hauteur Net | 88 mm |
| Produit Longueur Net | 69 mm |
| Poids net | 0,25 kg |
| Pole Net Weight | 0,115 kg |
| Profondeur d'encastrement (t2) | 69 mm |
Pourquoi Proax pour ABB S202MT-K0.5?
Proax est un distributeur autorisé de ABB S202MT-K0.5 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | S202MTK05 |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé



















